Podziel się:

Żarówki LED vs. oprawy LED

Szukasz sposobu na prostą wymianę posiadanego oświetlenia żarowego lub halogenowego na oświetlenie LED?

Żarówka LED wydaje się być doskonałym rozwiązaniem - pozwala na wykorzystanie istniejącej instalacji i bez żadnego nakładu pracy pozwala na przerobienie istniejącego oświetlenia na oświetlenie LED. Pozory mylą., a przynajmniej sprawy nie są takie proste na jakie wyglądają.

Diody maja zupełnie inne charakterystyki świetlne. Instalacja tzw. „żarówki LED” w oprawie przystosowanej do zwykłych żarówek lub halogenów daje najczęściej mizerne efekty. Jeżeli celem jest osiągnięcie poziomu oświetlenia porównywalnego do halogenów lub żarówek żarowych, należy unikać „żarówek LED” opartych o diody małej mocy oraz pochodzących z nieznanych źródeł.

Dostępna w ofercie firmy Colingwood żarówka LED z gwintem E27 pozwala na szybkie wkręcenie takiego źródła światła, ale efekt świetlny będzie nieporównywalnie mniejszy. Dla porównania: żarówka halogenowa 50W da strumień świetlny około 450 lm. Włożona w to samo miejsce żarówka LED o mocowaniu MR16 i mocy 4W, w której świecą trzy diody 1W, da około 200 - 240 lm, czyli połowę tego co halogen. Dodatkowo, kąt świecenia halogenu będzie nieporównywalnie szerszy niż diod używanych w żarówkach. W efekcie plama równomiernego światła na podłodze pod halogenem będzie miała średnicę np. 2 m, a od żarówki LED np. 0,5 m. Oczywiście pod samą żarówką będzie podobna ilość światła, ale co z tego, skoro zależy nam na oświetleniu całej podłogi, a nie tylko małych fragmentów pod żarówką.

Prawdziwym rozwiązaniem takiego problemu są oferowane przez naszą firmę żarówki firmy EcoMaa. Maa po chińsku oznacza świat i firma ta ma misję dostarczania na rynek produktów przyczyniających się do zmniejszenia zużycia energii jednocześnie oferując produkt, który po zakończeniu swojego długiego czasu pracy, będzie łatwo przerabialny jako surowiec wtórny. Stosowane w tych żarówkach diody czołowych producentów takich jak Cree lub Nichia w polączeniu ze świetnym projektem dają imponujące efekty. Są to pierwsze produkty na rynku, które włożone w miejsce 50W halogenu dadzą tyle samo światła przy 10-krotnie mniejszym zużyciu energii. Dodatkowo większość produktów została przebadana i posiada dokumentację w postaci plików .IES umożliwiających użycie ich do profesjonalnych projektów i wizualizacji.

Innym rozwiązaniem są kompletne oprawy LED, np. oprawa Mini-Downlighter firmy ISTL. Oprawa o mocy 9W ma strumień świetlny 450 lm przy kącie 70 stopni. W efekcie daje bardzo zbliżony efekt świetlny do halogenu, przy mocy stanowiącej poniżej 20% mocy halogenu.

Oferta nasza obejmuje szereg źródeł światła, które sklasyfikowane zbiorczo jako „żarówki LED”, stanowią elementy mogące zastąpić klasyczne źródła światła. Posiadają wymiary identyczne do oprawy sufitowych używających halogenów lub lamp CFL, często zasilane są napięciem 230V.

Paradoksalnie naszą ambicją jest dostarczyć źródło światła LED, które zainstalowane nie będzie różniło się jakością światła od innych źródeł oferując wszystkie inne zalety oświetlenia LED: długotrwałą niezawodność i wysoką efektywność.

Prawidłowy dobór żarówki LED

Aby prawidłowo dobrać zarówkę do swoich potrzeb należy rozważyć następujące kwestie:

1. Sprawdź rozmiar i rodzaj
Nie wszystkie żarówki LED mają dokładnie taki rozmiar jak żarówki halogenowe. Sprawdź, czy żarówka zmieści się do Twojej oprawy. Poza tym, sprawdź jakie jest mocowanie („duży” i „mały” gwint, GU5.3 lub GU10) oraz napięcie zasilania w Twojej instalacji oświeleniowej. Żarówki zaprojektowane do działania przy napięciu 12V źle zachowują sie po zasileniu napięciem 230V ;-)

2. Sprawdź liczbę lumenów
Liczba lumenów, czyli strumień świetlny żarówki określa jej jasność. W połączeniu z kątem świecenia da pojęcie o tym, jak dużo światła można uzyskać. Pewnym przybliżonym kryterium jest ilość światła w odległości 1m wyrażona w luxach.

3. Uwaga na moc!
Moc elektryczna nie może być używana do porównywania jasności żarówek, ponieważ wraz ze wzrostem efektywności LEDów, możliwe jest uzyskanie więszej ilości lumenów z jednego wata zasilania.

Galeria zastosowań dostarczy Państwu inspiracji.