1 października 2012
Alfa-Zeta Newsletter
REALIZACJE: Oświetlenie LED wystawy Bursztynowe Konteksty w Muzeum Zamkowym w Malborku

W czasach średniowiecznych zamek w Malborku będący siedzibą konwentu oraz wielkiego mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie prowadził handel bursztynem. „Wzmianki o przedmiotach z bursztynu i wypłatach mistrzom bursztynniczym pojawiają się na kartach malborskiej księgi wydatków (...) Bursztyn jako jeden z najważniejszych towarów w państwie krzyżackim i główny czynnik sprawczy potęgi gospodarczej zakonu, z pewnością mógł być przechowywany w skarbcu malborskiego zamku”.

Dzisiaj turyści odwiedzający Muzeum Zamkowe w Malborku na wystawie Bursztynowe Konteksty mogą podziwiać zarówno naturalne bryły, jak i wyroby z bursztynu powstałe od czasów najdawniejszych do dziś, gromadzone od momentu powstania Muzeum Zamkowego.

Pomysł, aby połączyć tradycyjny bursztyn z nową technologią ekspozycji zrodził się już kilka lat temu. W końcowym etapie projektowani oświetlenia do gablot ekspozycyjnych zdecydowano aby zamiast pierwotnie zaprojektowanych światłowodów do oświetlenia użyć opraw LED firmy Roblon.


Eleganckie, niewielkie oprawy o ciekawym wzornictwie i doskonałych parametrach świetlnych powodują, że główną rolę na wystawie grają eksponaty, a nie oprawy oświetleniowe.

Wybór padł na oprawy Libra z wymiennymi ruchomymi główkami na słupkach. Możliwość zmiany kierunku świecenia główki oraz wymienne optyki regulujące kąt świecenia pozwoliły na dokładne dostosowanie oświetlenia do eksponatów podczas ustawiania ekspozycji.


Tam, gdzie regulacji wymagał jedynie kąt świecenia zastosowano oprawy Pyxis 1n, a mocniejsze 3W oprawy Corvus 3r zamontowane zostały w gablotach, w których spoczęły duże eksponaty wymagające mocniejszego, regulowanego światła.


Każda gablota osobno została wyposażona w ściemniacz, aby możliwe było podczas urządzania ekspozycji precyzyjne ustawienie natężenia światła w danej gablocie.


Decydując się na zastosowanie w gablotach wystawy oświetlenia firmy Roblon, Muzeum Zamkowe w Malborku dołączyło do grona muzeów, które z całym przekonaniem mogą stwierdzić, że mają prawdopodobnie najlepsze na świecie oświetlenie.

Wraz z Muzeum Zamkowym w Malborku zapraszamy do odwiedzenia stałej wystawy Bursztynowe Konteksty.

Dziękujemy Pani Dr Annie Sobeckiej z Muzeum Zamkowym w Malborku, opiekunowi Kolekcji Bursztynu, za możliwość wykorzystania artykułu Bursztyn w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach.

Produkty wykorzystane w oświetleniu wystawy

Roblon Libra - dostępne 3 wersje (1, 2 i 3 źródła) w 3 kolorach, z optyką 30°, 45° i 60°

Roblon Corvus - dostępne 2 wersje (1 i 3 źródła) w 2 kolorach, z optyką 30°, 45° i 60°

Roblon Pyxis - dostępne 2 wersje (wpuszczana, nakładana) z optyką 30°, 45° i 60°Bartłomiej Chmiel
Specjalista d/s oświetlenia
e: bartlomiej.chmiel@alfazeta.pl
t: 42 689 12 00

 
adres: Alfa-Zeta Sp. z o.o.
ul. Starorudzka 6a
93-418 Łódź
zobacz na mapie
telefony: tel. +48 42 689 12 00
tel. +48 42 689 12 01
tel. +48 42 689 12 02
fax +48 42 689 12 03
internet: http://www.eyeleds.pl
http://www.twojeledy.pl
http://www.swiatlowody.com
info@alfazeta.pl
facebook | dołącz do nas na facebooku, a otrzymasz 5% rabatu na cały asrotyment oświetlenia LED :-)
Jeśli macie Państwo pytania dotyczące niniejszego newslettera, prosimy o kontakt poprzez e-mail info@alfazeta.pl lub telefonicznie na nr +48 42 689 12 00.

Wykorzystanie publikowanych w tym newsletterze tekstów i zdjęć, wykraczające poza dozwolony użytek osobisty, wymaga pisemnej zgody firmy Alfa-Zeta.
© Copyright 2012 Alfa-Zeta Spółka z o.o.